בדיקות אחרונות לפני שמפרסמים אתר ברשת

מלאכת הרכבת אתר אינטרנט היא לא מלאכה פשוטה.
כרוכים בה שלבים רבים וכל אחד מהם מורכב יותר מקודמו.
לאחר האפיון, העיצוב, הקוד והאפקטים ,כל שנותר הוא להעלות את האתר לשרת האינטרנט ולגרום לכולם להתחיל לגלוש אליו.

שניה לפני שמעלים את האתר, כמה בדיקות אחרונות מומלצות כדי להפוך את העבודה לטובה יותר:

1. Titles and Meta – פעם נהוג היה לייחס לכותרות ולתגיות המטא (תיאור האתר, מי ביצע את המלאכה וכו') חשיבות רבה ובעיקר לצרכי קידומו במנועי החיפוש.
כיום ידוע כי אין לדבר חשיבות רבה, או לפחות לא כפי שייחסו לזה עד כה, מאידך ישנה חשיבות רבה לכותרות ולהסברים אודות כל עמוד באתר לא רק לצרכי קידום, תיאור נכון של האתר יגרום למנועי החיפוש להציג מידע חיוני לחיפושים אודות העמודים שלנו, יגרום לגולשים שלנו להבין בדיוק היכן הם נמצאים ולנו להבין מה רצינו לעשות באותו עמוד ספציפי.
דוגמא:

<title>Dawnser's Polaroids Gallery</title>
<meta name="description" content="Polaroid Pictures I took between 1994-2009 mostly in israel" />

2. Favicon הוא הסמל המופיע בשורת הכתובת בעת גלישה לאתרים שונים, סמל זה יוצר זהות עם האתר ואף נשמר כך במועדפים, כך תוכלו ליצור זהות עם הלוגו והאתר ולגרום לגולשים להכיר את אתרכם בגלישה חוזרת.
הוספת ה- FAVICON תעשה ע"י הכנת אייקון כזה על ידי מחוללים כמו:
http://www.favicon.cc/
לאחר מכן נוסיף את האייקון לתיקיית התמונות ונוסיף את הקוד הבא בין תגיות ה- HEAD

<link rel="icon" type="image/x-icon" href="/favicon.ico" />

3. בדיקת תאימות דפדפנים – אחת הבעיות הגדולות ביותר באתרים ברשת היא תאימות לדפדפנים, כיום קיימים מספר רב של דפדפנים ונרצה שהאתר יתאים לכולם ככל האפשר, ישנם מספר כלים ברשת המאפשרים בדיקת תאימות לדפדפנים ע"י ביצוע הדמייה של הדפדפן.

7 fresh and simple ways to test cross-browser compatibility

4. שגיאות כתיב וצורת כתיבה – כדי להציג אתר או תוכן בצורה רצינית יש להקפיד מאוד על הצורה בה נכתבים הדברים וכמובן על שגיאות הכתיב.
קיימות מספר שיטות כתיבת תוכן לאתרים, אך כולן נכתבות בשפה רהוטה ופשוטה ככל האפשר וללא שגיאות וטעויות הגייה והגהה.

5. בדיקת קישורים – מאוד מאוד חשוב לוודא כי כל הקישורים באתר, הפנימיים והחיצוניים פועלים כראוי, נפתחים ומציגים את התוכן לשמו הם נכתבו
כלי נחמד לבדיקת קישורים

6.בדיקת פעילות – במידה ואנו משתמשים בפלאגינים, סקריפטים, תוכנות, וידאו, אנימציות, פלאש, סאונד וכו' כדאי מאוד לבדוק האם הם פועלים כראוי, האם הם מקושרים נכון, האם הם מכילים את התוכן הנכון, והאם הזרימה טובה.

7. התאמת דפי שגיאה – דף השגיאה הנפוץ הינו דף 404 המפורסם, דף זה מודיע על כך שלא ניתן להציג את התוכן המבוקש או העמוד אינו קיים.
ניתן לבצע התאמות,במרבית השרתים, לדפי 404 ולהציג בהם טקסטים ותכנים נכונים שיווקיים ומועילים לאתר, כמובן שאפשר גם לשלוח את הגולש חזרה לאתר מדף זה.
מומחי קידום האתרים יטענו כי יש יתרון בהתאמת דפי 404 לקידום במנועי חיפוש אני טוען שעדיף ליצור דפי שגיאה מותאמים לרוח האתר מאשר הודעת שגיאה אינטרנטית.

דפי שגיאה מעוצבים

עוד דפי שגיאה מעוצבים

8. גיבוי – לפני פרסום האתר כדאי מאוד לדאוג שיהיה גיבוי של כל האתר, כולל חומרי גלם, קבצים פתוחים/סגורים וכל הקשור באתר, לפחות בשני מקומות שונים.
מסתבר שתמיד צריכים לשנות משהו בשלב זה או אחר בחיי האתר וכדאי מאוד שחומר הגלם יהיה נוכח .

למי שמעוניין שרשימה המלאה של הבדיקות אותן כדאי לבצע לפני פרסום האתר (באנגלית כמובן), פשוט לחצו כאן

IMG 2455 1