מסעותיי בעולם ה NFT + חלק ראשון

בתקופה הקרובה אכתוב כאן קצת רשמים וחוויות ממסע שעדיין בעיצומו לתוך עולם חדש ומיוחד שעכשיו גם אופנתי מאוד.
יש לי עוד הרבה מה ללמוד על העולם הזה אבל הגיע הזמן להתחיל לשתף קצת מהמסע, חוויות, תובנות ובעיקר למה זה כל כך כיף 🙂

לפני שנה בערך, התחלתי להתעניין באפיקי השקעה ובאופן טבעי הגעתי אל מטבעות הקריפטו.
צלילה קטנה פנימה והתחלתי ללמוד על סוגי המטבעות, יתרונות וחסרונות ובעיקר איפה אפשר בהשקעה קטנה (לא מכיר את העולם הזה אז נכנס בזהירות) להתחיל להתנסות ואפילו להרוויח.
אחד הדברים שממש הפתיעו אותי היתה כמות המטבעות הקיימים, כמות הבורסות למסחר הקיימות ובעיקר התחושה שהתעוררתי כמה שנים מאוחר מידי.

תוך כדי למידה התחלתי לגלות עולם חדש ושמו NFT. לא ניכנס כאן להגדרות של מה זה ואיך זה עובד, מי שרוצה יש מיליוני תוצאות בגוגל ויוטיוב.

בעזרת חבר נכנסתי לזירות מסחר והתחלתי ללמוד ולאסוף קצת פריטים ואוספים שונים.
לקח לי סופ"ש אחד להתמכר ולהחליט שאני נכנס בזה בכל כוחי ולומד להבין את הנושא לעומק בכמה היבטים:
1. טכני – מה זה חוזה חכם? מה אפשר לעשות עם חוזים חכמים? איך מפיקים (כותבים) חוזה חכם? למה חוזה חכם זה לא משהו שעובר אצל עורך דין? איך מפעילים את החוזה החכם? איך מחברים את כל הפלטפורמות יחד? איך מקשרים ארנקים לאתרים ועוד שאלות טכניות רבות
2. הפקה – איך מפיקים NFT? איזה סוגים יש? מה המשמעות של כל סוג? מה זה כל עניין הסקריפטים לייצור NFT? מה מייחד מבחינת הפקה NFT כזה מאחר?
3. שיווק – מה הדרכים לשווק NFT? למה כולם עושים בדיוק אותו הדבר? האם זה עובד? אילו דרכים מוכרות ישנן לשיווק NFT ואילו דרכים חדישות? יש BLACKHAT ל NFT? אם כן, איך זה עובד?
4. אילו יישומים מקוריים ישנם ל NFT ארץ ובעולם? מה מיוחד בהם? האם הם מצליחים? אם כן למה? אם לא למה?
5. איפה העתיד של כל הדבר הזה (יש לי לזה המון השערות וניחושים, אבל עדיין לא תשובות חד משמעיות).

אלו היו, בערך, הדברים אותם חשבתי שכדאי לי ללמוד תוך כדי הכניסה לעולם הזה.

תוך כדי תכנון הפרוייקט הראשון, מציאת מתכנתים לצוות שלי שיוכלו להתמודד עם עולמות הקריפו והחוזים החכמים, החלטתי להתחיל בגדול וליצור זירת מסחר NFT ישראלית שתתמקד בעשייה ישראלית.

עבדנו על עיצוב, איפיון והקמת הפלטפורמה (עדיין יש לי את הקוד) ותוך כדי תנועה ובעיקר סקירת הדברים הדרושים להרצת הפלטפורמה, החלטתי לשים את הפרויקט בצד ולהתמקד בלהבין טוב יותר את העולם אליו נכנסתי.

כיום אני עם מספר פרוייקטים באוויר וכמה בהקמה (בקרוב נשיק את פרויקט הדגל שלנו שעדיין לא נראה כדוגמתו) ומצאנו את עצמנו עובדים על העניין, כל המשפחה כשכל אחד תורם את חלקו.

כמה דברים למדתי בדרך שלדעתי מאוד חשובים למי שרוצה לצלול לתוך העולם הזה או כל עולם חדש:

1. קבוצות בפייסבוק זו רעה חולה ויש להימנע מהן בכל דרך אפשרית!!! אני יודע שכולם נמצאים כל היום בקבוצות בפייסבוק ומתקיימת שם תנועה רבה של מידע ממנו ניתן ללמוד המון. אבל, באמת של החיים, על כל שאלה רצינית יש 10 שאלות ספאם או אנשים שסתם מספרים סיפורים כשברור שכל הידע והניסיון שלהם נובע מצפייה בסרטוני יוטיוב.

2. סרטוני יוטיוב זה נהדר, אבל אם אתה לא מתכוון ליישם באותו רגע את מה שנאמר שם, אין בהם טעם. סרטוני יוטיוב עוזרים לנו לפתור בעיה כזו או אחרת או מלמדים אותנו איך עושים דבר כזה או אחר. גישת הטוטוריאל מצויינת ואכן ניתן ללמוד ממנה, יחד עם זאת מתקיים שיח מקצועי מאוד ביוטיוב של אנשים שמשקיעים סכומי כסף נכבדים בפרויקטים כאלו או אחרים מסיבות כאלו או אחרות וממש לעומתו שיח דומה של חקיינים. אבל מגיע רגע בו אתה מוצא את עצמך צופה בסרטון ממש דומה לזה שצפית בו קודם ואם זו לא גרסה נוספת לשיר אהוב, אני לא מוצא בכך טעם.
העובדה שמישהו משקיע בפרויקט מסויים ומעלה על זה סרטון (גם אם הוא משפיען) עדיין לא אומרת שהוא עה את הבחירה הנכונה בשבילך, ללכת כעיוור אחרי "גורו" בלי לחשוב לא יהווה שום יתרון בהמשך הדרך וגם לא שיעור לחיים, במקרה הטוב תרוויחו קצת בלי להבין למה ובמקרה הפחות טוב תפסידו.

3. לא כל מי שכותב או שואל, באמת יודע מה הוא אומר. הרוב מקשקשים ומסתירים את זה מאחורי מילים מקצועיות (לדעתי גם רוב מי שכותב בפייסבוק בנושא, אין לו NFT אחד שהוא רכש, במקרה הטוב קיבל איזה חינמי).

4. לא כל פרויקט שמישהו כותב עליו הוא פרויקט ששווה להשקיע בו (רוב הפרויקטים שממליצים עליהם אונליין אלו המלצות לצורך קבלת הכותב לרשימה הלבנה (White list) של כאלו שיוכלו לרכוש ראשונים או כל דבר דומה (לרוב זה פשוט לצורך קבלת חינמים).

5. יש הייפ מטורף בימים אלו מסביב לעולם ה NFT, זה שאומר שאם אתה עוד שחקן אתה תלך לאיבוד בין מיליון פרויקטים שנראים כמו הפרויקט שלך ואם אתה מקורי אז תמיד יש לך מקום ואין כבר קשר להייפ.

6. כשיש הייפ באים כל השרלטנים! לפני שנתיים בתחילת הסגר הראשון, ממש בהתחלה שלו, קפצו המון פרסומות ביוטיוב ובפייסבוק על איך לעבוד מהבית, איך לעשות כסף מהבית, איך לפתוח קורסים או אתרי קורסים אונליין. כמעט כולם מכאלו שבחיים לא ניסו אפילו את הדברים עליהם הם המליצו, אלו פשוט היו רמאויות קטנות לצורך רווח תוך ניצול המצב וההייפ, אחרי חלקם אני עדיין עוקב, אף אחד מהם לא התמיד, ככה זה עם תרמיות הן נמשכות כל עוד יש הייפ ועוברות לדבר הבא.

7. יש גישות שונות לכל דבר וצריך לבחור את הגישה הנכונה לך ולפעול לפיה, זאת אומרת שאם אתה אספן אומנות, אין לך מה להתקשקש על הנדירות של הכובע של הקוף המעצבן או של הפנים המפוקסלות. אם אתה נמצא כאן בשביל להרוויח כסף הדברים הקודמים קצת יותר חשובים. עדיף להתמקד במה שחשוב לך (אני אוסף קלפי פאנקו מושבע גם כאלה זולים מאוד שלא אוכל להרוויח עליהם בעתיד יותר מידי).

8. הסחות דעת אליהן אסור להימשך כי הן גוזלות זמן, כוחות, משאבים ובעיקר מנוצלות לרעה: טלגרם, קבוצות פייסבוק, וואטסאפ, דיסקורד (אני יודע שנהוג לשווק בדרכים האלה אבל זה הפך להיות משהו חסר חשיבה וכולם פותחים חשבונות על אוטומט בזמן שלא צריך).

9. תכנית עבודה מסודרת לכל פרויקט היא לא בגדר המלצה היא חובה. אחרת הפרטים הקטנים הולכים לאיבוד והפרויקט לא מושלם.

10. והכי חשוב, לא לדבר, לעשות. כשרוצים להתנסות בדברים חדשים כדאי מאוד "ללכלך את הידיים" ולהתחיל לעשות. קחו בחשבון שתמיד יהיו כאלו שיקטלו אתכם בתגובות או בהודעות אישיות (הרבה מאוד אנשים שאני לא מכיר טרחו לעשות לי את זה כשרציתי להתחיל את זירת ה NFT הישראלית ועד היום על כל פרויקט שאני מרים אני מקבל תגובות מזלזלות. רובן מישראלים ורובן מכאלו שלא עשו פיקסל ויש להם זמן להגיב בפייסבוק), החוכמה היא להיות מעבר לכל רעשי הרקע ולהתמקד בעבודה.

בימים הקרובים אתחיל לכתוב על כל פרויקט בנפרד, מה עשינו בו, מה למדנו ממנו ואיך הוא עובד/עבד/יעבוד.

אני כאן או בפרטי, לכל שאלה, כיוון, רעיון, פרויקט או כל מה שיכול להיות מעניין.
והרבה זמן לא כתבתי כל כך הרבה על משהו 🙂

תמונה שלי עם ה NFT האהוב עלי, ליחס כמובן.

מסעותיי בעולם ה NFT שחר סרברניק dawnser